اگر بخواهیم به اجاره خودرو از لحاظ حقوقی نگاه کنیم، باید بگوییم که این کار به معنای مالکیت خودرو به صورت موقت می باشد و مردم امروزه از این شیوه برای مالکیت و استفاده موقت از یک خودرو استفاده می کنند. اجاره ماشین کار سختی نیست و در چند سال گذشته این روش برای دریافت خودروی مورد علاقه یا خودروی مورد نیاز بیشتر شده است.

 

اگر بخواهیم به اجاره خودرو از لحاظ حقوقی نگاه کنیم، باید بگوییم که این کار به معنای مالکیت خودرو به صورت موقت می باشد و مردم امروزه از این شیوه برای مالکیت و استفاده موقت از یک خودرو استفاده می کنند. اجاره ماشین کار سختی نیست و در چند سال گذشته این روش برای دریافت خودروی مورد علاقه یا خودروی مورد نیاز بیشتر شده است.

با توجه به پیش زمینه ای که در خصوص اجاره ماشین در اختیار شما قرار داده شد، دانستن نکات مهم در خصوص اجاره خودرو به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید از خدماتی که موسسه کرایه خودرو در اختیار شما قرار می دهد، بهتر استفاده کنید.

نکته اول : اجاره خودرو با چه هدفی انجام می شود؟

آیا می خواهید خودرو را برای استفاده روزمره استفاده کنید؟ خودرو برای مراسم خاصی (مثلا عروسی، شرکت در یک همایش یا جلسه کاری خاص) در نظر گرفته شده است؟ می خواهید به مسافرت بروید؟ به هر دلیلی خودروی شخصی را در دسترس ندارید؟ باید در ابتدا مشخص کنید که اجاره ماشین توسط شما به چه عنوانی انجام می شود؟ شرکت اجاره خودرو به شما می تواند مدل های متنوعی از خودروهای سدان، کراس اور، SUV، کوپه، لوکس، تشریفات و غیره را پیشنهاد دهد و اگر شما بدانید که دقیقا در طول مدت زمان اجاره خودرو از آن چه استفاده ای خواهید داشت، می توانید انتخاب راحت تری داشته باشید.

نکته دوم : هرگونه تخلف با خودروی اجاره ای بر عهده راننده است

موسسه اجاره خودرو، ماشین را به صورت بدون راننده در اختیار شما قرار می دهد، با توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی که در کشورمان حاکم است، هرگونه تخلفی که با خودرو انجام شود، مسئولیت آن بر عهده راننده است و از این روی در زمان اجاره ماشین باید تمامی دقت نظر خود را داشته باشید که هزینه اضافی برای شما ایجاد نشود. در نظر داشته باشید که موسسه کرایه خودرو، تمامی مسئولیت تخلفات راهنمایی و رانندگی و غیره را بر عهده شخصی می گذارد که در زمان بروز تخلف، خودرو در کرایه وی بوده است.

نکته سوم : مشخص کنید که خودرو چه مسافتی را طی خواهد کرد

از دیگر نکات بسیار مهمی که در اجاره خودرو باید به آن دقت بسیار زیادی داشته باشید، آن است که به موسسه اعلام کنید محدوده جغرافیایی که خودرو در آن تردد خواهد کرد چه میزان خواهد بود. برای مثال در صورتی که می خواهید مسافت بین شهری را با خودرو طی کنید باید حتما پیش از این که درخواست اجاره ماشین را ارائه دهید، این مسئله را به اطلاع موسسه کرایه برسانید تا در صورت لزوم، مدل های خودرو که توان یا امکان اجاره آن ها برای مسافت های بین شهری وجود ندارد، از لیست شما خارج شود.

نکته چهارم : به بیمه خودرو توجه داشته باشید

زمانی که قرارداد اجاره خودرو را امضاء می کنید، باید حتما در نظر داشته باشید که بیمه خودرو منقضی نشده باشد و همچنین تمامی شرایطی که برای بیمه خودرو در نظر گرفته شده است را نیز باید بررسی کنید. دریافت مشاوره در خصوص بیمه خودرو، دریافت اطلاعات بیشتر از کارشناسان کرایه خودرو و همچنین بررسی انواع و مدل های بیمه ای که خودرو (به خصوص خودروی لوکس، تشریفات و کلاسیک) تحت حمایت آن ها می باشد را نیز باید در نظر داشته باشید.

نکته پنجم : چک کردن سلامت خودرو پس از تحویل

خودرویی که تحویل شما می شود، سالم ارزیابی شده و باید به صورت سالم برگردانده شود. پس در صورتی که قصد دارید اجاره ماشین انجام دهید، حتما باید این مسئله را چک کنید که خودرو از هر لحاظ سالم باشد. سیستم ترمز، سیستم های امنیتی و دزدگیر خودرو از مهم ترین بخش هایی است که شما در هنگام اجاره خودرو باید به آن ها دقت داشته باشید و بر این اساس نسبت به اجاره کردن اقدام کنید.

نکته ششم : آیا امکان تمدید مدت زمان اجاره ماشین وجود دارد؟

شاید تصور داشته باشید که خودروی کرایه شده، در مدت زمان طولانی تری نسبت به قرارداد اولیه باید در اختیار شما باشد و از این روی شما باید در نظر بگیرید که امکان تمدید مدت زمان اجاره خودرو برای شما می تواند از مهم ترین آپشن های پیش روی شما باشد. در این خصوص می توانید با کارشناسان کرایه ماشین در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید.

نکته هفتم : مشخص کردن زمان بازپرداخت ودیعه

بازپرداخت ودیعه ای که برای کرایه خودرو در نظر دارید ممکن است پس از تحویل خودرو به شرکت به صورت همزمان انجام نشود و شرکت برای اطمینان خاطر از عدم جریمه، مشکل و یا خرابی ماشین، بازپرداخت ودیعه را پس از مدت زمان مشخصی انجام دهد. از این روی توصیه می شود که حتما زمان بازپرداخت را مشخص کنید.

نکته هشتم : پشتیبانی مناسب از سوی موسسه کرایه خودرو

ارائه خدمات پشتیبانی به صورت مناسب، در مدت زمان کوتاه و بدون دریافت هزینه اضافه در موارد معمول، از مهم ترین نکاتی است که پیش از انتخاب موسسه کرایه خودرو باید به آن توجه داشته باشید و بر این اساس نسبت به کرایه ماشین اقدام کنید. در این صورت استفاده از خودرو ساده تر شده و می توانید از خودروی لوکس، تشریفات و غیره برای شما ساده تر باشد.

نکته نهم : چه زمانی اجاره خودرو بدون راننده انجام دهیم

برای خودروهایی که در دسته بندی خودروهای سدان قرار می گیرند و از لحاظ ارزش ذاتی خیلی گران قیمت نیستند، می خواهید از آن ها برای استفاده های روزمره یا مسافرت کاربرد داشته باشید و همچنین مطمئن هستید که از پس نگهداری خودرو و رانندگی مناسب بر می آیید، اجاره خودرو بدون راننده می تواند برای شما مناسب باشد.

نکته دهم : چه زمانی اجاره ماشین با راننده انجام دهیم

خودروی لوکس، گران قیمت، خاص و تشریفات که برای مدت زمان کوتاهی اجاره می شود، اجاره به صورت با راننده می تواند گزینه ای بهتر به شمار رود و امروزه در دسترس شما خواهد بود. کسانی که گواهینامه رانندگی یا شرایط و مدارک لازم برای اجاره ماشین بدون راننده را ندارند و یا تصور می کنند که مهارت لازم برای رانندگی خودروی جدید را ندارند، بهتر است خودرو را با راننده اجاره کنند.

آیا 10 نکته طلایی اجاره خودرو را می دانید؟ - 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)

نوشتن دیدگاه