یکی از برجستگی های بی ام دبلیو سری ۶ سیستم هوشمند connectdrive است که از طریق صفحه نمایش ۱۰ اینچی در اختیار کاربر قرار میگیرد.

این سیستم به برنامه های متعددی مجهز شده که رانندگی را لذت بخشتر خواهد کرد. از دیگر قابلیت های این خودرو میتوان به اینترنت LTE اشاره کرد که در اختیار سرنشینان قرار میگیرد. با این ویژگی دیگر نمیتوان نگران قطع ارتباط اینترنتی در هنگام سفر باشید.

سری ۶ از قدیم جذابیت منحصر به فردی داشته و به نوعی حیاط خلوت طراحان و مهندسان شرکت به شمار میرود که در آن از آزادی عمل بیشتری برخوردارند.این خودرو با سه ظاهر مختلف عرضه میشود.نسخه کوپه، نسخه گرن کوپه و نسخه کانورتیبل.اکثر ما با نسخه کوپه و روباز آشنایی داریم اما گرن کوپه چیست؟ این نسخه بر خلاف انتظار ۴ در بوده و نخستین بار در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۲ رونمایی شد.خودرویی که شرکت بی ام و فقط و فقط برای رقابت با دیگر خودروسازان آلمانی خود یعنی مرسدس بنز و آئودی طراحی کرده است.این دو شرکت با محصولات A7 , CLS خود توانستند بازار جدیدی را تصاحب کنند و این در حالی بود که بین سری ۶ و ۷ خلا بزرگی حس میشد. به همین دلیل نسخه گران کوپه معرفی شد تا بی ام دبلیو بتواند دو رقیب سرسخت خود را به چالش بکشد.

در نسل جدید سری ۶ تغییرات ظاهری چندانی به چشم نمیخورد. بی ام دبلیو به همان طراحی بی عیب و نقص خود اکتفا کرده و تقریبا هیچ ایرادی نمیتوان گرفت. جلو پنجره برامده، چراغ های گیرا، دی لایت و کاپوت وی شکل، همه و همه دست به دست هم دادند تا یک اثر هنری را خلق کنند. از زاویه کناری یک خط ظریف از روی دستگیره ها عبور کرده و به چراغهای عقب ختم میشود. چراغهایی که این خط را ادامه میدهد و در پشت خودرو برامدگی اسپویلر مانندی را به وجود آوردند.

به داخل کابین که مینگریم طراحی مشابه نسل گذشته به چشم میخورد. کیدها تجهیزات، صفحه نمایش، دریچه های هوا و دیگر عناصر کاملا آشنا بوده و تغییری در آن به وجود نیامده است. اما طبیعی است که تکنولوژی این قسمت پیشرقت داشته. بی ام دبلیو عملکرد سیستم مسیریاب ماهواری ای را بهبود بخشیده و به لطف المان های سه بعدی صفحه نمایش، علاوه بر افزایش کاربردی جذابیت آن را دو چندان کرده است. حال مسیریاب ماهواره ای کاملا از دستورات صوتی راننده پیروی کرده و میتواند بدون تایپ نام مقصد مسیر خودرا پیدا کند.

در جلوی راننده صفحه نمایش رنگی وجود دارد که هدآپ نام داشته و اطلاعات مهم مورد نیاز راننده را از طریق پرژکتوری بر روی شیشه جلو تابانده و به گونه ای نمایش داده میشود که به نظر در فاصله ۲.۵ متری قرار بگیرد تا از تغییر فوکوس چشم و از بین رفتن تمرکز راننده جلوگیری شود.محدودیتهای سرعت، منطقه سبقت ممنوع و غیره را به اطلاع راننده میرساند.

از دیگر قابلیت های این خودرو پارک دوبل خودکار است. کافی است سیستم را فعال کرده و با سرعت زیر ۳۵ کیلومتر بر ساعت از کنار خودروهای پارک شده کنار خیابان عبور کنید.با این کار سنسورها فضای مورد نظر را جستجو کرده و به محض پیدا کردن به راننده اطلاع میدهد و کافیست راننده دنده را در حالت عقب قرار دهد و بقیه کارها خود به خود انجام مشود.

سری ۶ سیستم اگزوز پیشرفته ای نیز دارد.مهندسین با ساعتها کار بر روی سیستم اگزوز توانستند بهترین و گوشنوازترین صدا را به دست بیاورند.اگر از صدای اگزوز راضی نیستید میتوانید با استفاده از سیستم اگزوز DRIVING EXPERIENCE CONTROL  آن را کنتر کرد.کافیست حالت رانندگی را بر روی اسپرت یا اسپرت پلاس گذاشت تا صدای اگزوز هوش از سر شما ببرد.

با باز کردن در کاپوت، پیشرانه TWIN TURBO POWER خودرو نمایان خواهد شد. هر سه نسخه با سه پیشرانه مختلف عرضه میشود.پیشرانه ۶ سیلندری بنزینی، ۸ سیلندر بنزینی و ۶ سیلندر دیزلی که به ترتیب با نام های 640i, 650i,640d شناخته میشوند.توان این پیشرانه ها به ترتیب ۳۲۰، ۴۵۰ و ۳۱۳ ایب بخار بوده و میتواند سیستم چهار چرخ محرک هوشمند شرکت بی ام دبلیو و یا همان XDRIVE را برای هرکدام سفارش داد. اگر چه این سیستم در توان خروجی خودرو تاثیر گذار نیست.اما مصرف سوخت را کاهش میدهد و شتاب صفر تا صد را تا ۲ صدم ثانیه کاهش میدهد. در بی ام دبلیو سری ۶ وظیفه انتقال نیرو را یک جعبه دنده ۸ سرعته اتوماتیک بر عهده دارد. این جعبه دنده بسیار هوشمند بوده و سرعت تعویض دنده را با توجه به نحوه رانندگی شما تعیین میکند. در هر زمان میتوان با یک اشاره تعویض دنده ها را بر روی حالت دستی قرار داد و از دسته دنده یا پدالهای قرار گرفته شده در پشت غربیلک فرمان برای تعویض دنده ها استفاده کرد. دلیل اصلی استفاده از دنده ۸ سرعته در سری ۶ کارایی بشتر آن است.این جعبه دنده علاوه بر افزایش چالاکی خودرو باعث میشود در سرعتهای بالا دور موتور پیشرانه بیش از اندازه مورد نیاز بالا نرود و مصرف سوخت به اندازه قابل توجهی کاهش پیدا کند.

سری ۶ امروزه به لطف عرضه مدل گرن کوپه و سیستمXDRIVE به کمال رسیده است. خودرویی بی نظیرکه علی رغم تغییر نه چندان زیاد با نسل قبل خود، هیچ ایرادی نمیتوان به آن وارد کرد.زیرا طراحی آن به قدری بی عیب و نقص است که هیچ ایرادی نمیتوان به آن گرفت.

بررسی تخصصی بی ام دبلیو سری ۶ - 5 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (4 رای)

نوشتن دیدگاه