تویوتا اعلام کرده که قرار است بر پایه FT1 و با همکاری بی ام دبلیو پلتفرم جدیدی را برای تولید یک خودروی مسابقه ای جایگزین Z4 طراحی نماید.

 

تویوتا به تازگی از دو خودروی دلفریب اسپرت با ماهیت مفهومی رونمایی کرده است که گمان میرود از یک سو زمینه ساز وارث آینده سوپرا و از سوی دیگر پیش درآمدی بر زبان طراحی آینده مدل های این خودروساز ژاپنی باشد.پیش ازین با نسخه ویژن گرن توریسمو FT1 آشنا شدا اید و احیانا در بازی کامپیوتری و در محیط مجازی پشت رول آن نشسته اید.اما نسخه دوم این اتومبیل همه را غافلگیر خواهد کرد.به گفته تویوتا این یک نسخه اعیانی بوده و به تعبیری از جزءیات و امکانات لوکس سوپرای آینده حکایت میکند.

طراحی بدنه

بدنه عضلانی و خمیده آن بر اساس میراث غنی کوپه های تویوتا همچون GT2000 ،سیلکا ، سوپراو ... تقریبا دست نخورده باقی مانده است، هرچند نسبت به رنگ نمونه اول ظاهری با صلابت خوش و خرام دارد. طراحی FT1 گرافیت نیز بر عهده استودیو کالتی دیزاین بوده و قرار است پیش از رونمایی اصلی در نسخه 6 بازی گرن توریسمو افتخار بزند. طراحی بی پروا از اسپلیتر عمیقتر در پیشانی خودرو گرفته تا قوس برجسته چرخها در عقب خودرو با وجود خطوط تند و تیز اطراف بدنه فیبر کربنی جلوگیری پیدا کرده است. به گفته کوین هانتر، رییس استودیو کالتی دیزاین چالش اصلی طراحی این خودرو خلق نمونه امروزیتر از نمونه ویژن GT با حفظ درون مایه طراحی FT1 بوده است

طراحی داخل

سلن لی با الهام از پوشش و مواد مدرن و فوق پیشرفته ای که برای طراحی لباس قهرمانان سینمایی به کار میرود داخل کابین را ترسیم کرده است.او و تیم حرفه ای اش برای رسیدن به بهترین ترکیب از چنین ظاهر پیچیده و پر از ظرافتی مواردی همچون ضخامت چرم و نقش و نگار حک شده بر آن و بافت های متعدد را در مورد آن مورد مقایسه قرار داده است.

بافتهای فلزی برآمده در زیر صندلی ها علاوه بر تسهیل گردش هوا ظاهر برجسته وجذابتری به آنها بخشیده که با سطوح فلزی اطراف خود نیز تطابق چشم نوازی به هم زده است.الگوی نقش برجسته ی چرم استفاده شده بر روی داشبورد نماس سه بعدی و جذابی را به نمایش میگذارد.همه چیز در تریم و ترکیب رنگ کابین در کمال زیبایی و با قابلیت های کاربردی طراحی شده است.در شیوه خاص طراحی سلن لی، کوک حاشیه ها با آنچه که در اغلب خودرو های امروزی مشاهده میکنید تفاوت دارد.طراحی لبه قرمز حاشیه ها در مدل نخست ولبه قهوه ای رنگ در این مدل با الهام از پرداخت هنرمندانه کیفهای چرمی و البته اعیانی در بوتیک های لوکس به ذهن لی خطور کرده است.وقتی یک نفر در کابین قرا میگردد محال است که تفاوت را در نوع مواد به کار رفته، بافت ها و انتخاب رنگ احساس نکند.

پیشرانه و مشخصات فنی

گفته میشود که پیشرانه مدل ویژن GT همان موتور تقویت شده FT1 های مفهومی است که هنوز ماهیت خودش چندان عیان نیست.با این حال آنچه با اطمینان میتوان بر زبان آورد یک پیشرانه هیبریدی است که در زیر ویترین شیشه ای کاپوت جا خوش کرده است.

جمع بندی

بازی گرن توریسمو در کمک به روسای تویوتا از جمله رئیس، اکیوتویودا برای رسیدن به طرح نهایی مدل مفهومی پیش از رونمایی آن نقش کلیدی ایفا کرده است.کسانی که هر دو لذت سواری حقیقی و مجازی با این دو اعجوبه را تجربه کرده اند شاخص های فنی و ایرودینامیکی و هیجان هر دو محیط را بسیار مشابه هم ارزیابی نموده اند.

برگرفته از مجله کالایاب خودروهای خاص 9

ازدواج تویوتا و بی ام دبلیو(بررسی تویوتا FT) - 4.2 1 1 1 1 1 امتیاز 4.20 (10 رای)

نوشتن دیدگاه

دیدگاه‌ها  

+3 # Khodavandgar 1393-11-06 00:19
ممنون بابت مطالبی که میزارید. لطفا راجع به مرسدس بنز جی تی هم مطلب بزارید :roll:
پاسخ دادن
+4 # milad rasoolinia 1393-11-06 20:26
padidast
پاسخ دادن